МОРАЛНА ОБНОВА
На 8. Програмском сабору Партије демократског прогреса одржаном у Бањалуци 07. октобра 2017. године усвојен је Програм обнове Републике Српске – „да живимо као сав нормалан свијет!“
Програм се састоји из пет дијелова. Представљамо вам 3. дио (у скраћеној верзији).
Комплетан текст можете видјети на страници www.pdp.rs.ba
МОРАЛНА, ВРЕДНОСНА, ОБРАЗОВНА И КУЛТУРНА ОБНОВА – „Здрава и модерна Српска“
Ми у Партији демократског прогреса смо дубоко свјесни да образовање представља механизам континуираног остварења наших основних програмских и политичких принципа. Потребан нам је образовни систем који је у корелацији са привредом, односно стварање кадрова који имају гдје да раде и чије знање је потребно тржишту. Инсистираћемо на томе да је образовању потребно обезбиједити стратешко мјесто у новом концепту Републике Српске. Конкретне мјере које планирамо да предузмемо у области образовања јесу сљедеће: 1) Буџетска издвајања за образовање и науку повећавати до просјека ЕУ (8,5% БДП-а); 2) Дугорочни циљ треба да буде бољи материјални статус учитеља, наставника, професора и научника, сходно квалитету и резултатима њиховог рада; 3) Иновације те трансфер нових технологија у привреду увести као један од кључних критеријума напредовања у науци и високом образовању; 4) Смањити број обавезних предмета, а повећати број изборних предмета на свим нивоима образовања; 5) Факултети и истраживачки институти морају редефинисати своју мисију – појачати своју друштвену и привредну улогу и у складу с тим стратешки се позиционирати према иновативности како би се активно укључили у привредну реформу и индустријски развој. Услов за то јесу чвршћи партнерски односи са привредом и пословном заједницом.
Посебан сегмент у нашој образовној политици има схватање да се свијет данас налази у дигиталној фази. С тим у вези, информатика ће заузети посебно мјесто у образовном систему Републике Српске. Конкретне мјере које планирамо предузети на овом пољу јесу сљедеће: 1) ИКТ технологија треба постати подлога за развој паметних градова; 2) Повећати квоте на факултетима који покривају ИКТ сегменте да младима омогућимо образовање за послове будућности; 3) Боље опремити школе и подстицати истраживачки тип учења, а не пуко памћење чињеница; 4) Укинути све парафискалне намете да би се старт-апови (енгл: start–up) у овој области брже развијали и стварали додатну вриједност; 5) Развити инфраструктуру за брзи приступ широкопојасном интернету и масовно користити електронске услуге.
На примјер, само једна велика компанија од 5.000 запослених значила би око 200 милиона КМ прикупљених пореза, што би представљало „бум“ за цијелу економију и допринијело убрзаном развоју РС. Мјере које је неопходно предузети у том правцу су сљедеће: 1) Оснивање IT центара; 2) Покретање start–up центара у цијелој РС кроз пословне инкубаторе који олакшавају развој пословне идеје у бизнис; 3) Субвенционисање и пореске олакшице за покретање бизниса из IT области; 4) Улагање у широкопојасни интернет и инфраструктуру и смањење ПДВ на рачунарску опрему за IT пословне субјекте; 5) Законско дефинисање и заштита статуса фриленс рада кроз радни стаж и здравствено осигурање; 6) Осавремењавање образовног система јачањем информатичких гимназија и web технологије; 7) Законско омогућување средњошколцима из рачунарске струке да стичу искуство кроз запошљавање на непуно вријеме, односно плаћена пракса; 8) Финансирање и суфинансирање професионалне обуке и усавршавања кроз разне видове тренинга, семинара, студијских посјета итд.
Стратегија ПДП-а Републике Српске у области културе је свеобухватан програм који подразумијева очување културног идентитета и наслијеђа нашег народа на овим просторима. Неопходно је проводити мјере у циљу јачање позоришне дјелатности, културног аматеризма, употребе ћирилице те инсистирати на већим финансијским издвајањима за културу. Нарочито битним сматрамо потребу да се повећа буџет за филмску индустрију са садашњих 100.000 КМ на износ од минимално 1 милион КМ годишње; ова средства неопходно је усмјерити у финансирање филмова од историјске, моралне и културне важности за српски народ на овим просторима, нарочито са нагласком на посљедња ратна дешавања на просторима БиХ у циљу стварања реалне слике Срба и српске историје у свијету.
Друштво у Републици Српској се у великој мјери раслојило на изузетно богате и изузетно сиромашне становнике. Сматрамо да императив нашег будућег дјеловања треба да буде јачање и ревитализација „средњег слоја“. Посебно је важно истаћи да је неопходна и преко потребна морална обнова „средњег слоја“ и заустављање његове даље деградације. Љекари, просвјетни радници, научни и културни радници, мали и средњи предузетници, административни радници, средње и високообразовани грађани у свакој модерној држави свијета представљају најбројнији слој који генерише привредни, научни и технолошки развој тих земаља. Истина је да је земља јака онолико колико је јак њена средњи слој.