Четвртак, јун 25, 2026
Инфо

ПЛАЋАТИ КОМУНАЛНУ НАКНАДУ ИЛИ НЕ ?

Како је у Козарској Дубици у току подјела рачуна за комуналну накнаду велики број грађана непријатно је изненађен опоменама пред тужбу које им шаље општинска власт чак и ако су дужни свега неколико марака, плашећи их каматама и судским трошковима.

О каквим се „стручњацима“ из општине ради довољно је погледати да су опомене написане 13.12.2017. године, а на њима пише да се односе на дуг са даном 31.12.2017.  Дакле, не само да су експерти у свом послу него су и видовити па знају колики ће дуг бити 18 дана након издавања опомена!

Иначе, комуналне накнаде су један од прихода буџета општине које би се требале, у складу са законом, трошити искључиво за финансирање комуналне потрошње.

Знајући да општина већ годинама не плаћа струју за јавну расвјету већ се стално праве репрограми увећани за камате, велико је питање на што се ове паре троше?

Оправдану љутњу грађана изазива и понашање ЈКП „Комуналац“ из Козарске Дубице које већ данима не одвози смеће из домаћинстава јер због великих неизмирених дугова депонији у Приједору тамо више не желе прихватати смеће из Козарске Дубице. Ваљда су паре потрошили на нову сточну пијацу, а грађани сами нека брину о свом смећу.

Кључно питање је на шта се, у ствари, троше ова средства с обзиром да општина, по ријечима начелника општине Раденка Рељића, не стоји добро и да сваки трен може доћи до колапса.

За сада се у општини једино редовно исплаћују плате и накнаде запослених, чак су задњих мјесеци и нешто повећане уз, такође, повећан број запослених.

Једино се редовно примања не исплаћују радницима Центра за социјални рад и радницима РТВ Козарска Дубица. Њима ваљда плате нису потребне као запосленима у општини.

Дакле, на грађанима је да сами одлуче, плаћати или не комуналну накнаду знајући да се ова средства не троше зашто су намијењена, али требају знати и да потраживање општине по овом основу застаријева након три године па након тога општина ни нема право тражити наплату ових потраживања.