Cреда, јун 24, 2026
Инфо

Влада Републике Српске одговорила на посланичка питања Перице Бундала

Након што је предсједник Општинског одбора ПДП Коз. Дубица и народни посланик Перица Бундало поставио крајем марта Влади Републике Српске два посланичка питања, прво – када ће бити реконструисан регионални пут од манастира Моштаница до Мраковице и друго – да ли се може спријечити излијевање воде на путеве који повезују Коз. Дубицу са сусједним општинама до којег долази током јачих киша и поплава, због чега ова општина остаје одсјечена од свијета – из Владе су недавно стигли и одговори.

На жалост одговори су очекивани. Сазнали смо да Влада Републике Српске и надлежно Министарство саобраћаја и веза за сада неће предузимати ништа у вези са овим проблемима!

Да подсјетимо – Бундало је 27. марта на сједници Народне скупштине рекао да је регионални пут од манастира Моштаница до Мраковице у дужини од 10-ак километара вјероватно једини регионални пут у Републици Српској који је годинама непроходан, осим за тешка шумска возила. Истакао је да су у последњих 10-ак година сви предсједници Влада Републике Српске више пута обећавали реконструкцију овог пута и да Пројекат за то постоји те упитао – шта ресорно Министарство, односно „Путеви Републике Српске“ намјеравају и да ли уопште намјеравају урадити, како би се овај пут коначно изградио?

Из Министарства саобраћаја и веза је услиједио одговор да је направљен пројекат изградње нове трасе пута од манастира Моштаница до Мраковице у дужини од 9.450 метара, да се чека дозвола за грађење, али да Планом пословања Јавног предузећа „Путеви Републике Српске“ за 2018. годину нису планирана средства за реализацију пројекта. Из Министарства је одговорено је да је овај пројекат уврштен у Средњорочни план пословања „Путева Републике Српске“ за период 2018. – 2020. година, као и у Стратегију развоја јавних путева у Републици Српској за период 2016. – 2025. година.

То у ствари значи значи да средстава за изградњу пута нема и да у најбољем случају проходност овог пута можемо очекивати тек за неколико година.

Дакле, иако се о овом пројекту говори већ годинама, иако ПДП на нивоу институција Републике Српске, али и општинском нивоу подсјећа Владу, начелника и општинску власт на дато обећање и преузете обавезе, од пута према Мраковици још неколико година неће бити ништа, због чега пут од Мраковице до Моштанице остаје једни регионални шумски пут у Републици Српској!

 Друго, можда и важније питање које је Бундало поставио на истој сједници односило се на прекид путне комуникације Дубице са сусједним општинама у случају јачих киша и поплаве. Бундало је, постављајући питање, подсјетио Владу да након сваке кише која пада 10-ак сати дође до излијевања ријечице Кнежице и магистрални пут Коз. Дубица – Приједор постаје непроходан. Уколико су падавине интензивније (и захвате подручје Дубице, Приједора и Новог Града) долази до излијевања ријеке Уне у мјесту Шпиља па у том случају непроходан постаје и магистрални пут Коз.Дубица – Костајница. Ако су падавине истовремено комбиноване са топљењем снијега (на подручју Републике Српске и Хрватске) онда  долази до излијевања Саве на магистрални пут Коз. Дубица – Градишка у мјесту Гашница и Коз. Дубица постаје потпуно одсјечена од остатка Републике Српске!

Практично се 2010., 2014., па и ове 2018. године то и дешавало, а штете и посљедице, чак и по животе грађана биле су велике.

Бундало је упитао Владу Републике Српске – Имате ли идеју, план и могућност да се овај проблем ријеши?

У одговору који је на посланичко питање стигао из Министарства саобраћаја и веза стоји да „Путеви Републике Српске“ за 2018. годину нису планирали средства за реконструкцију и рехабилитацију коловоза на магистралном путу М-14 Нови Град – Костајница – Коз. Дубица односно на магистралном путу М-14.1 Коз. Дубица – Градишка. Ипак, у одговору је наведено да се на наведеним путним правцима изводе радови редовног одржавања!

Из одговора Владе Републике Српске јасно се да ћемо и наредних година приликом јачих киша или поплаве остајати одсјечени од свијета. Ове смо године видјели у каквом су стању одбрамбени насипи због чега се убудуће могу очекивати само јаче поплаве, али изгледа да то властодршце много не интересује.

Ваљда Министарство успјехом сматра то што неко редовно ради свој посао, што се на наведеним путним правцима изводе радови редовног одржавања!

А рјешење овог проблема понудио је и сам Бундало на истој сједници Народне скупштине –  реконструисати и проширити мост на ријеци Кнежици у Милића Гају, издићи нивелету на магистралном путу Коз. Дубица – Костајница у мјесту Шпиља у максималној висини 1 метар и у дужини 300 метара, а у мјесту Гашница нивелету издићи у висини од 1 метар и дужини 350 метара.

Све ово може коштати 600 – 800 хиљада марака. Тада је рекао да за Владу то није много, а за грађане Козарске Дубице је од огромног значаја.

Биће да је разлог због којег се ништа не предузима онај који је Бундало навео у завршном дијелу свог обраћања –  да је ово цијена, како је он тада поручио Влади – без уградње!

Можда се са истим проблемом суочава и изградња пута од Мраковице до Моштанице?

У сваком случају што се тиче Владе Републике Српске након одговора на ова два посланичка питања видимо да ће Козарска Дубица и даље остати једина општина у Републици у којој шумски пут има статус регионалног пута и општина која приликом сваке веће поплаве остаје одсјечена од свијета.

Тако ће сасвим сигурно бити и након октобарских избора. Уколико нешто не промијенимо.