Cреда, јун 24, 2026
Инфо

Интервју Перица Бундало: Безбједност у Републици Српској је озбиљно нарушена

Са народним послаником, генералним секретаром и предсједником Општинског одбора Партије демократског прогреса у Козарској Дубици Перицом Бундалом разговарали смо о актуелним проблемима у Републици Српској, посебно о стању безбједности у Републици, због чега је недавно одржана и посебна сједница Народне скупштине Републике Српске.

   

Господине Бундало недавно је, на иницијативу 29 посланика опозиције, одржана посебна сједница Народне скупштине Републике Српске о стању безбједности у Репулици Српској. Због чега је било потребно да се ова сједница одржи и због чега је изазвала буру у јавности?

Објективно, нарушена је безбједност у Републици Српској. Смрт Давида Драгичевића је јавности најпознатији случај, али подсјетићу да је било неколико случајева који су узнемирли грађане Бање Луке и Републике Српске: испаљена зоља у једну пословну зграду у Бањој Луци, притвореник је извршио самоубиство у просторијама МУП-а, десило се самоубиство кључног свједока у једном случају трговине дрогом због којег су били осуђени и полицијски инспектори, недавно је младић избоден ножем у једном бањолучком кафићу, једва је преживио. Све се ово одиграло у кратком времену, за нешто више од мјесец дана. Међутим, у дужем временском периоду не можемо, а да се не присјетимо убиства Милана Вукелића, неразјашњеног страдања Николе Ђуровића, погибије пјешакиње Смиљане Никодиновић на пјешачким прелазу и бројних других неразјашњених случајева из ранијег периода.

Дакле, у тој мјери је нарушена безбједност да смо сматрали да је потребно да се у Народној скупштини води расправа и донесу одлуке које би допринијеле да се ова ситуација превазиђе. Понудули смо позицији да заједно са нама потпише иницијативу о сазивању сједнице Народне скупштине на ову тему, што они нису прихватили, али су ипак усвојили дневни ред и омогућили расправу.

Што се тиче саме сједнице, цијело вријеме смо тежили јединственим ставовима, односно да Народна скупштина и сви њени посланци, изгласају јединствене закључке. Били смо близу тога, али се ипак са владајућима нисмо сложили око двије ствари. Ми смо као опозиција тражили да у закључке уђе формулација да је стање безбједности у Републици Српској озбиљно нарушено, а позиција је тражила да се каже да је стање добро са повременим ексцесима. Друга ствар око које се нисмо сложили у закључцима била је у томе што смо тражили да, у складу са Законом о парламентарном надзору, Одбор за безбједност Народне скупштине разматра питања нарушене безбједности, а позиција је хтјела да се формира Анкетни одбор. Због тога смо као опозиција били уздржани приликом гласања о закључцима. Међутим као легалисти, прихватили смо одлуку коју је донијела већина да се формира Анкетни одбор који ће разматрати случај Давида Драгичевића и, у складу са Пословником о раду Народне скупштине Републике Српске, поднијети извјештај у року од 30 дана.

 

Да ли сте ви лично и опозиција задовољни поменутом сједницом Народне скупштине и резултатима проистеклим из ње, с обзиром да је сједница сазвана управо на инцијативу 29 посланика опозиције?

Задовољни смо чињеницом да је сједница одржана и да су се чули ставови народних посланика. Били бисмо још задовољији да су наши закључци усвојени. Али очекујемо да ће у наредном периоду Анкетни одбор, који је састављен прије свега од представника опозиције и на чијем челу је предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић, доћи до јасних и прецизних ставова и одговора на питање да ли институције Републике Српске раде свој посао, да ли га раде професионално и у складу са законом.

 

Рекли сте да је један од закључака поменуте сједнице био формирање Анкетног одбора у вези са смрћу Давида Драгичевића. Анкетни одбор приводи рад крају, какав извјештај Одбора очекујете?

Чињеница је да у овом трагичном случају од самог почетка има и превише недоумица и нејасноћа. Ми нисмо били за то да се случај разматра на Анкетном одбору, него да то ради Одбор за безбједност Народне скупштине који је њено стално тијело. Анкетни одбор има пословничке надлежности, прије свега, о политичком аспекту неког проблема. Ипак, очекујем да ће Анкетни одбор дати јасан став у погледу околности смрти Давида Драгичевића и да ће заузети став о томе да ли су институције радиле у складу са законом, те да ли постоји евентуална одговорност појединаца и разлози за њихов опозив и смјену. С обзиром да је на челу Анкетног одбора господин Бореновић, а добро познајем његов приступ сваком проблему и систематичност у раду, увјерен сам да ће Анкетни одбор испунити задатак и обавезу због којих је формиран.

 

Може ли доћи до политичких смјена или оставки због случаја Давида Драгичевића и очигледно лоше безбједносне ситуације у РС?

По мом мишљењу може и треба. Али то не зависи од нас. Зависи од оних који чине власт, а и од Владе Републике Српске под чијом контролом је Министарство унутраших послова које има важну улогу у истрази у случају Драгичевић.

Они имају скупштинску већину и они доносе одлуке о смјенама. Бојим се да политичке воље оних који чине већину да нешто мијењају –  нема.

Међутим, да постоји макар мали ниво морала и одговорности за вршење јавних функција оставки би већ одавно било не само у МУП-у него и у Тужилштву.

Извјештај Анкетног одбора ће бити убрзо готов. Народна скупштина Републике Српске ће га разматарати, биће то прилика да грађани чују и сазнају више чињеница о овом случају, а истовремено и прилика да неки носиоци важних функција, не само у Влади Републике Српске, цјелокупној јавности и грађанима погледају у очи и одговоре на питање – могу ли и требају и даље остати на позицијама на којима се тренутно налазе.