Ничија фотеља и ничија политичка каријера није вриједна једне родитељске сузе, а камоли нечијег живота
Предсједник општинског одбора ПДП-а у Козарској Дубици и народни посланик Перица Бундало гостовао је 06. jула у емисији „Изазови“ БН телевизије, у којој се овај пут дискутовало о Извјештају Анкетног одбора Народне скупштине Републике Српске о смрти Давида Драгичевића. Анализирајући досадашњи ток овог случаја Бундало је упозорио на бројне пропусте у раду институција те казао да би надлежни требали поднијети оставке, јер ничија ни фотеља ни каријара нису вриједни ни родитељске сузе, а посебно нечијег живота.
Осим Бундала, у емисији су гостовали и народни посланици Недељко Гламочак из СДС-а, Здравко Крсмановић из НДП-а и Недељко Милаковић из Социјалистичке партије.
Коментаришући значај Анкетног одбора и циљ његовог рада Бундало је појаснио да је у јавности постојала дилема да ли је Народна скупштина уопште требала да се бави овим питањима? Рекао је да Устав Републике Српске у члану 68 каже да Република преко својих органа обезбјеђује безбједност грађанима, а члан 70 да Народна скупштина контролише рад Владе и осталих органа који јој одговарају, тако да је поменута активност Скупштине била потпуно у складу са Уставом. Нагласио је да је случај Драгичевић произвео велику узнемиреност грађана због чега је и одржана посебна сједница Народне скупштине на којој је формиран Анкетни одбор који је свој задатак урадио изузетно професионално. Додао је да по његовом мишљењу није било ни једног објективног разлога да већина у Народној скупштини не усвоји закључке Одбора.
Бундало је казао да је у случају Давида Драгичевић толико недоречености да су, ван сваке сумње, челни људи МУП-а морали да поднесу оставке. Подсјетио је на случај из 2001. године када је он, као министар унутрашњих послова у Влади Младена Иванића, поднио оставку на министарску функцију из моралних разлога због дешавања око постављања камена темљаца за за џамију Ферхадију, иако у вријеме ових дешавања није ни боравио на овим просторима и није имао никакву одговорнсот, осим хијерархијске.
- Ничија фотеља, ничија позиција, ничија политичка каријера није вриједна једне родитељске сузе, а камоли нечијег живота – рекао је Бундало у емисији.
Додао је да се показало се је Анкетни одбор био потпуно у праву, јер је и Тужилаштво у наредби о провођењу истраге навело да постоји основ сумње да је Давид убијен.
Бундало је рекао да опозиција није могла знати шта ће бити након Извјештаја Анкетног одбора, односно надали су се да ће преовладати професионалаизам и одговорност пред грађанима, људскост, осјећај за закон и правду код свих посланика и да ће Извјештај бити усвојен.
Коментаришући констатацију једног гледаоца да је, након 100 дана, касно за оставке одговорних и да требају да одговарају пред судовима Бундало је рекао да се до одговорности увијек дође. Уколико не буде установљена пред судовима, одговорност долази пред народом, а уколико и народ заборави да пита властодршце за одговорност, онда долази одговорност пред историјом, а теже казне од одговорности пред историјом и народом нема. Одбране пред таквом одговорношћу такође нема.
Додао је да му се чини ми се да до сада није било мјеста за професионалне и одговорне људе у институцијама система и да се ради о политичким послушницима. Рекао је да је грађански отпор алфа и омега демократије и да је грађански отпор кроз покрет „Правда за Давида“ надрастао тај један сегмент, да он постаје грађански одпор у свим сегментима, те је увјерен да ће имати далекосежне послиједице по сва дешавања у Републици Српској.
Снимак читаве емисије „Изазови“ можете погледати на слиједећој адреси:
https://www.rtvbn.com/emisija/78/izazovi
Дискусије господина Бундала на снимку емисије можете погледати у слиједећим временским интервалима:
11:26 – 15:02; 37:48 – 39:54; 39:54 – 41:58; 1:03:11- 1:06:49; 1:13:00-1:14:22; 1:27:06 – 1:27:55

