Четвртак, јун 25, 2026
Инфо

Одржан 6. Сабор ПДП Козарска Дубица

Општински одбор Партије демократског прогреса Козарска Дубица одржао је 15. јуна Шести редовни сабор на којем је усвојен Извјештај о раду Партије између два сабора, односно у периоду 2015-2019. година, Програм рада Општинског одбора за наредни период а изабрана су и 52 члана новог сазива Општинског одбора ПДП-а у Козарској Дубици.

С обзиром да је Шестим Сабором обиљежено и 20 година постојања и рада ПДП-а у Козарској Дубици, сједница је имала и свечани карактер, те су њен рад својим наступом увеличали пјевачко друштво „Јабука“ из Козарске Дубице, а изведена је и монодрама „Страjило – Грмечлија“ аутора и глумца Срећка Марчете.

Сабору су, осим 217 делегата ПДП-а Козарска Дубица, присуствовали и  бројни угледни гости међу којима предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић, министар спољних послова БиХ Игор Црнадак, члан Предсједништва ПДП-а Миланко Михајлица као и генерални секретар ПДП-а Милко Грмуша.

Сабор је отворио и до избора радног Предсједништва водио Перица Бундало предсједник ОО ПДП Козарска Дубица и шеф клуба посланика ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске.

У обраћању делегатима Сабора, који је уједно представљао и Извјештај о раду, Бундало је подсјетио да је ПДП у Козарској Дубици оставила незбрисив траг у протекле двије деценије свог постојања и да је, било да се налазила у опозицији или власти, увијек држала до својих одлука и ријечи и борила се за права и интересе грађана.  Посебно је указао на период 2004-2008. година када је ПДП вршила власт у Козарској Дубици рекавши да је то био најбољи период за Козарску Дубицу неколико деценија уназад.

  • Увијек ћемо се поносити стварима које су тада урађене, почев од чињенице да се вечерас налазимо у сали која је тада направљена, да захваљујући том периоду општина има грб, дан и славу општине, да има прелијепо уређен парк преко пута зграде Поште, да је тада уређен спортски центар, шеталиште поред Уне, спортска дворана, зграда суда, вртић и Спомен храм. Тада смо и ружну робну пијацу преселили из центра града на транзит. Од тада постоје и фонтане у граду, многи путеви и расвјета, увели смо „Дубичко културно љето“, трке ослобођења и тако даље. Тада су постојали фондови за подршку пољопривреди и приватним предузетницима. У том периоду је донесен урбанистички план који садашња власт још не проводи. Успјели смо се изборити да се изгради гранични прелаз у Доњој Градини. Имали смо тада најнижу стопу незапослености у Републици Српској  4,6 одсто – казао је у свом обраћању Бундало.

Он је нагласио да је након овог периода на жалост почела пропаст Козарске Дубице, а најгоре што се дешава је потпуна демографска катастрофа. Бундало је изнио податак да је Козарска Дубица данас на првом мјесту негативне стопе губитка становништва у читавој БиХ јер је Дубицу у задњих 10 година напустила трећина становништва, односно сада је у њој 10.000 грађана мање. Послиједње зло које су садашњи властодршци урадили је пропаст Хемијске прераде кукруза у Драксенићу.

  • Сви ових 20 година ПДП је биљежио успоне и падове. Унаточ свим притисцима, трпјели смо врло мала осипања. Овај општински одбор никада, баш никада није имао раскола и свађа. Остали смо дослиједни себи и борили се увијек колико смо могли за интересе грађана који овдје живе. Наставићемо радити најбоље што умијемо и знамо, јер наши грађани заслужују боље од овога што имају. Наши резултати нам дају право за оптимизам. Козарска Дубица и њени грађани требају и бољи живот и виши стандард, требају сигуран развој и дугорочну будућност – рекао је Бундало.

Бундало је нагласио је да су ПДП-у Козарска Дубица приступили и општински одбори Српске радикале странке и странке СПАС у Коз. Дубици, те да у наредном периоду захваљујући овој подршци и заједничком дјеловању, очекује још боље резултате.

Делегатима и гостима Шестог сабора обратио се и предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић који је казао да су ПДП и политика коју промовише, потребни и Дубици и Републици Српској.

-Позивам вас да сви заједно храбро кренемо и да покушамо поново освојити локалну власт, да покажемо како се Дубица може вратити на стазе успјешности и развоја. Убијеђен сам да смо на добром путу, а мислим и да врх Партије чини кораке који показују да имамо и образа и карактера, да смо дослиједни у својим намјерама, да нас не могу никакве фотеља и функција скренути са пута да покажемо шта знамо – рекао је Бореновић у свом обраћању.

Додао је да освајање власти неће бити ни мало једноставно, али да је сигуран да се то може урадити у наредном периоду, те да је приступање странке СПАС и Српске радикалне странке значајно појачање за ПДП јер су то странке које желе да заједно са ПДП-ом граде бољу будућност.

– Ја сам сигуран да ћете се у вашем Програму рада посебно бавити са људима који сваки дан одлазе, да ћете видјети шта је то потребно урадити да се они врате и живе у Дубици – рекао је Бореновић.

Он је, честитајући ПДП-у Козарска Дубица успјешно организован Сабор и 20 година постојања општинског Одбора, најавио да ће у септембру у Бањој Луци бити одржан централни Сабор ПДП-а са којег ће се кренути са још снажнијим и јаснијим Програмом за наредни период.