Интервју Перо Каран кандидат за начелника општине – ВЛАСТ БЈЕЖИ ОД ПРОБЛЕМА
Након недавног интервјуа којим смо Перу Карана грађанима наше општине покушали приближити и приказати изван политике, као једног од нас, у интервјуу који слиједи са Караном смо разговарали о политичким темама. Шта мисли о актуелној власти у Козарској Дубици и шта ће све промјенити уколико постане начелник општине, можете прочитати у наставку текста, који је први дио интервјуа на ову тему.
Ближе се локални избори у Републици Српској, па тако и у Козарској Дубици. Како оцјењујете рад актуелне власти у Козарској Дубици у претходне четири године?
Садашња власт у Козарској Дубици се углавном фокусирала, слободно могу рећи, на кукњаву. Говоре да је стање такво да се ништа не може промјенити, да је безизлазно, а да су они, такви какви су, кључно рјешење за све, а да је њихова спрега, то јест идентична власт са републичком влашћу, да је то рјешење за све проблеме. Све оно што не штима овдје у домену локалне управе, то све треба исправљати и ријешити републичка власт. Па тако кад стане са радом „ХПК“ у Драксенићу, то треба ријешити републичка власт. Кад се прими вишак радника у општини, то на неки начин треба ријешити републичка власт. Кад имате проблем са функционисањем свих општинских установа и институција, то све треба ријешити републичка власт. Дакле они ни мало не користе унутрашњи потенцијал који постоји на територији наше општине. Ту прије свега мислим на повољну привредну структуру и да треба нешто урадити како би се повећао број запослених овдје, да млади пожеле да се након завршеног факултета врате у Козарску Дубицу. Они се не баве тиме, већ стално причају да је стање тешко, да је стање безизлазно и да су све то послиједице неке претходне власти. А стално заборављају чињеницу да дугови и сви проблеми у Козарској Дубици углавном датирају из периода Нине Јауза који је био начелник од 2008. до 2012. године. Што се тиче повољног амбијента и генерално климе за живот у Козарској Дубици и Републици Српској, крив је неко прије њих, а тај неко прије њих је уствари у континуитету СНСД који влада од 2006. године.
Ако општинска власт све проблеме пребацује да их ријеши републичка власт, шта онда она уствари ради и ријешава?
Они јако лоше раде, а то ћу илустровати примјерима. Превоз ученика на подручју општине изгледа треба ријешити неко други, а то не може ријешити нико други осим општине. Дефинисање превоза, аутобуских линија и свега осталог, то је у директној надлежности општинске управе и то могу ријешити само овдје. Субвениције за превоз средњошколаца треба ријешити општина, не може ријешити републичка власт. Стање у свим општинским установама, сам метод функционисања и организације у рационализацији рада, то не може ријешити неко са стране. Начелник се сарадницима мора обезбједити да општинска управа функционише, а да би то могло, начелник прије свега сваки дан мора бити на радном мјесту. Мора имати редовне састанке са начелницима одјељења, са директорима општинских предузећа и установа, да се може стање поправљати и да се договара шта даље радити. Значи начелника нема данима, кад га неко треба мора тражити и гледати гдје је. И ја сам га требао због неких ствари везано за мој садашњи посао, одем у општину, нема га. И кад га тражиш, тражиш га по неким другим мјестима, не по општини.
У послиједње вријеме честе су блокаде рачуна општине. Шта је узрок тих блокада? Задњих дана чак се спомиње да републичке власти плаћају дугове Козарске Дубице. Шта се ту дешава?
Те блокаде су посљедица опет неодговорности и неажурности у обављању послова. Тачно је да постоје извршне судске пресуде, неке су већ и наплаћене. Ових дана се поново спомињу пресуде које су актуелне, али кажем то је све посљедица. Ни тим дуговима ни пресудама, ни генерално стањем у извршењу буџета, нико се озбиљно не бави. Нису те пресуде актуелне од јуче. Блокаде су послиједица пресуда у корист неког добављача коме на вријеме нису измирене обавезе. Шта се сад дешава? Сад се растеже са извршењем пресуде и након што општина изгуби спор. Беспотребно се развлачи и само се увећавају затезне камате. Те пресуде су послиједица неплаћених дугова углавном из доба власти Нине Јауза. То је један дио тужби и пресуда. Други дио се односи на одређене службенике и раднике из општинске управе, који су тражили заштиту права из радних односа, што им по закону и припада. Те пресуде су послиједица неисплаћивања одређених давања која по закону радници требају добити. Дакле неко, тј. начелник је донио одлуку да се одређене ствари не исплаћују, радници су тужили општину и добили пресуду. Ово се углавном односи на превоз и на регрес. То је сасвим нормална посљедица, сваки добављач који је урадио одређени посао и није му плаћено, наравно да ће тужити. Радник ако је оштећен по било ком праву из радног односна, наравно да ће тужити ко год био начелник општине. Оне највеће тужбе односе се на неплаћене дугове још из доба Нине Јауза и наравно да су та предузећа морала тужити општину.
Због чега не плаћају, шта онда раде средствима која би морала исплатити?
Па шта раде, остављају паре за шљунак за предизборне активности. Знате ли колико је општина била дужна са крајем септембра прошле године за струју и за уличну расвјету? Била је дужна милион и 900 хиљада марака. Сад је то скоро 2,5 милиона. Неплаћених обавеза за лична примања запослених у управи са крајем прошле године било је непуних милион КМ, ове године су уплаћени доприноси само за јануар мјесец. Колико су добављачима сад дужни и то се не зна поуздано.
Зна ли се колики је тренутно дуг општине? Према доступним подацима до 2037. године се мора враћати дуг који је дигао Нино Јауз.
Укупне дугорочне обавезе по кредитима и свим ставкама су скоро 30 милиона марака.
Колико је годишњи буџет општине?
Реални годишњи буџет општине је 10 милиона марака. Изворни буџет, без додатно одобрених средстава за одређене капиталне пројекте. Значи три буџета су увијек задужена.
Колико се дугова годишње враћа?
Годишња отплата по кредитима је 1,5 милиона марака.
Какво је пуњење буџета ове године, да ли је отежано због короне?
Сам начелник општине је рекао да је за првих шест мјесеци пуњење буџета за 920.000 КМ мање од планираног. То значи да ће до краја године бити око 2 милиона марака мање у буџету или око 20 одсто. Ни до данашњег дана није се на Скупштини општине расправљало о извршењу буџета за 6 мјесеци, неће и не смију га доставити.

