Интервју Перо Каран – ПДП НУДИ СИСТЕМСКА РЈЕШЕЊА
Након претходних интервјуа које смо објавили са Пером Караном у којима смо са њим разговарали о претежно политичким тема, овај пут одлучили смо да са Караном разговарамо о економским темама и конкретним проблемима са којима су сусрећу грађани наше општине. Шта један економиста и кандидат за начелника општине мисли који су то највећи економски проблеми Козарске Дубице и како их ријешити можете прочитати у наставку текста.
Шта су за ПДП и за вас као кандидата за начелника, кључни проблеми које би морала ријешити локална власт у Козарској Дубици?
Кључни проблеми су одлазак, прије свега, младих људи. Да би се то могло ријешити мора се наћи простор за запошљавање у реалном сектору. А да би се то могло, мора се радити на креирању повољног амбијента, да се могу реализовати инвестиције, домаће или стране, све оне инвестиције које имају потенцијала, које ће допринијети новом запошљавању. Кад је у питању пољопривреда за све оно за што постоји загарантован откуп, прије свега од стране предузећа која већ послују у Дубици, општина мора обезбједити додатне подстицаје. Примјера ради, сједиште фирме „Кarl Kuehne“ која се бави откупом краставаца за читаву БиХ је у Козарској Дубици. Та фирма је у Дубицу дошла почетком 2015. године на ангажовање ПДП-а и мене лично кад сам био начелник Одјељења за привреду, у оквиру сарадње са једним пројектом „ГИЗ“-а, Њемачким друштвом за привреду сарадњу. Људима који производе корнишоне је довољно дати подстицаја 20 фенинга по килограму откупљених корнишона, људи би били презадовољни. То би требала дати општина из буџета и гарантујем да је то довољно.
И онда само у једној години кад се заврти тај циклус, гарантујем да ће се број коопераната удуплати. А то је у интересу свих. Човјек добије додатне подстицаје, повећа своје приходе а и фирма Kuehne је заинтересована да има што више коопераната овдје. То за општину нису велике паре. За један хектар, 10 дунума, то је 14 000 марака помоћи, односно по једном кооперанту 1400 КМ. Ово је само један од примјера.
Садашња власт је потпуно заборавила на Пословну зону Липова Греда, као да не постоји. Привлачењем инвестиција се уопште не баве, а о подстицајима за нове инвестиције и ново запошљавање уопште не размишљају. Моја идеја је сваку уштеђену марку у буџету и све оно што се може додатно обезбједити, треба усмјерити у подстицаје за нова радна мјеста и субвенције у пољопривреди.
Како је власт ријешила проблеме високих комуналних такси?
Велики су проблем, а то никако неће да схвате, разноразне прикључне таксе, рецимо кад је у питању водоснабдијевање. Висину таксе прописује општина, односно „Водовод“. Никаквог разлога нема да такса на приључак за воду буде 1.100 марака. Суштина је да прикључак буде онолико колико то стварно кошта, рецимо 450 марака. Предузеће „Водовод“ не треба зарађивати на такси, већ треба зарађивати на приходима од продаје воде. Значи да се повећа број корисника и да се тако наплаћује у будућности више прихода од продаје воде. Дешава се на примјер на Хаџибаиру да је 1100 марака прикључна такса и од очекиваних 150, 160 домаћинстава прикључило се њих 50. И то углавном они људи који су бољег имовинског стања, углавном они који су вани, у иностранству. А они нису ту, не троше воду. Оних осталих 100 домаћинстава који су ту, троше воду, нису на прикључку. И шта је сад исплативије? Просјечно домаћинство троши 30-40 марка мјесечно, 100 домаћинстава је 3 000, а годишње нових око 40 000 КМ, и тако сваке године.
Ранијих година проблем је био са поплавама да ли је то ријешено?
То није ријешено у насељу Шпиља према Костајници. То се исто може прилично лако ријешити. И то је прави примјер пројекта који треба кандидовати према Водама Српске и Влади РС, као и чишћење ободних канала.
Који су још кључни проблеми наше локалне заједнице?
Проблеми су бројни. Да би живот у једној локалној заједници био љепши, угоднији, мора се озбиљно приступити функционисању између осталог и спортских клубова. Зашто? Зато што ти спортски клубови окупљају дјецу и омладину. Спорт утиче на њихов психофизички развој, склањају се са улице, ангажовани су, стичу осјећај да имају неке радне навике и обавезе. Да би сви клубови могли да функционишу треба око 200 000 марака годишње и треба редовно из буџета да се то исплаћује. То је годишњи износ за све клубове, то се лако ријеши и договори. А 140 000 КМ колико се сада исплати или не исплати, то није довољно.
Проблем је и дјечији вртић. Садашња власт и менаџмент Вртића никако да схвате потребу да што више дјеце требају похађати ову предшколску установу и да се родитељима то треба што више финансијски олакшати. Клуб одборника ПДП-а је у садашњем сазиву Скупштине општине у више наврата предлагао модел за финансијске олакшице за родитеље са двоје и више дјеце. И шта је прече него повећати још 50 до 100 хиљада марака грант дјечијем вртићу, па да се смање цијене боравка дјеце. Садашњи цјеновник узима у обзир финансијске олакшице за родитеље којима двоје или више дјеце похађају вртић. Међутим, не узимају се у обзир, нпр. родитељи чије једно дијете похађа вртић а још једно или двоје основну школу или средњу школу. И такви родитељи имају, можда још веће издатке од оних којима дјеца само иду у вртић. А знам и примјере, хвала Богу, гдје је једно дијете на факултету, друго у школи, а треће ето, похађа вртић. Имамо модел олакшица и за овакве родитеље, и то ћемо провести у дјело чим преузмемо власт. То је мјера демографске политике, али заправо улагање у будућност и нису бачена средства.
Ако говоримо да млади људи требају овдје да остају, онда се требају примјењивати све оне мјере из демографске политике која је дефинисана још за вријеме власти ПДП-а од 2004. до 2008. године. То је накнада за свако новорођенче, за треће и свако наредно новорођено дијете, накнада за незапослене родитеље у првих годину дана старости дјетета. Шта је прече него то исплаћивати? То нису бачене паре, то су уложена средства. Или да општина обезбједи да комплетне мјесечне карте за све ученике на територији општине буду бесплатне. А то се са додатних 150 000 до 200 000 марака годишње може ријешити.
И оно што треба ријешити, и то одмах у првој години власти, јесте рјешавање дугова осталих општинских установа, а то прије свега мислим на дугове Центра за социјални рад према установама за смјештај лица из домена социјалне заштите. Те обавезе сада износе преко 750 000 КМ и тако редом. Па чак и Народна библиотека чији је годишњи грант из буџета општине око 50 000 КМ, стално је дужна за разне услуге око 45 000 КМ, просто невјероватно. Али је тако.
Исто тако, само мало кад се повећа грант Удружењу пензионера, ово удружење може савршено функционисати, а спада у три најбоља удружења пензионера у РС. Само са додатних још 15 000 КМ могу функционасати сва борачка удружења. А то се може обезбједити тако лако, само је потребно имати осјећаја и хтјети.
Како оцјењујете противничке кандидате и њихове кампање ?
Као и сваке године имамо изражену чињеницу да функционери који сада чине власт иду на терен и обећавају пројекте и раде ствари због којих општина и општинска предузећа и институције постоје. А постоје да би рјешавали проблеме свих грађана. Постоје да би рјешавали све проблеме који су у домену једне локалне заједнице. Они сад обећавају да ће радити свој посао и дати грађанима оно што им свакако припада јер се то финансира парама свих нас. Обећавају пројекте и инвестиције и условљавају то подршком странци, подршком кандидату за начелника. Обећавају нека нова запошљавања и задржавања садашњих позиција и садашњих радних мјеста у јавном сектору, ако гласају за њих. То је преписани модел са нивоа Републике.
Због чега би грађани требали гласати за ПДП на овим изборима у Козарској Дубици?
Побројаћу пар битних ствари по чему се ПДП разликује од свих који су у садашњој власти. ПДП нуди конкретна системска рјешења, да се направи ред, систем, да све може функционисати и да су грађани ти који бирају који пројекат ће се реализовати на нивоу општине. Оно што ми стварно нудимо и за шта ћемо се залагати, то је да ћемо на одговорне функције бирати само стручне, озбиљне и одговорне људе без обзира на политичку припадност. Најмање 60% буџета да се троши за потребе грађана, а 40 % за функционисање управе. Организоваћемо ефиксану и одговору управу у служби грађана и привреде. Плански и квалитетно градити и редовно одржавати инфраструктуру на подручју читаве општине. Све индустријске, пољопривредне и туристичке потенцијале ћемо ставити у функцију снажног развоја и запошљавања. Ово да појасним – мало која општина се може похвалити привредном структуром какву још увијек има Козарска Дубица. Рекао сам да власт говори да је стање тешко, све је пропало једино они, на основу спреге са републичком влашћу, могу нешто ријешити. Нема система гдје треба неко нешто „ријешити“. Мора се направити систем да функционише без „ријешавања“. Ко шта има рјешавати кад систем постоји. Има једна њемачка пословица која каже – ми управљамо да не дође до хаоса, јер у хаосу не знамо управљати. А хаос вјероватно многим одговара. Увијек смо све послове радили домаћински, поштено и одговорно, а тако ћемо радити увијек. Поменутим општинским мјерама ћемо посебну пажњу посветити младима, борцима, пензионерима, социјално осјетљивим категоријама.
Ми знамо како и нудимо људима ЗНАЊЕ, СИГУРНОСТ И БУДУЋНОСТ!!!

