Бранко Бараћ – успјешан начелник и бизнисмен
Да је неуморан радник, бизнисмен и да има идеје које требају наћи широку примјену, Бранко Бараћ је показао на властитом имању у Демировцу. Бранко се веома вјешто носи са обавезама. Иако је кандидат Савеза за промјене за начелника општине Козарска Дубица на октобраским изборима, Бранко користи сваки тренутак да производњу на свом имању успјешно приведе крају. Берба лубенице је почела, у току су припреме за бербу љетних сорти крушке.
-Да није било мраза крајем априла производња би била рекордна. Цијелу ноћ сам атомизером орошавао воћњак и спасио што се спасити може.Моје домаћинство сваке године произведе стотињак тона воћа и поврћа, то је поздан знак да се од пољопривреде може живјети, каже Бараћ.
Бављење интегралном производњом није ни мало лаган посао. Ова производња тражи непрестано усавршавање, праћење свјетских трендова, максималну примјену агротехнике.
-Путујући по свијету увидио сам како то раде успјешни бизнисмени. Наше поднебље је идеално за такву врсту производње. Имамо одлично земљиште, воду, клима је добра, ако занемаримо повремене непогоде, каже Бранко.
Свјестан чињенице да се домаћа пољопривреда налази у тешком, подређеном положају и да су ингеренције локалне власти у том погледу минималне, Бранко Бараћ је спреман да се ухвати у коштац са овом енигмом. Избивање из власти у протеклих осам година биле су довољан период за нова сазнања и идеје.
-Пољопривреда се мора субвенционирати са нивоа државе, као на западу. На основу здраве стратегије развоја се израђују правилници о субвенцијама, који важе 10 година, и онда пољопривредник за пола сата израчуна чиме се може бавити, а чиме не.
Ми смо од 2004. до 2008. године формирали Фонд за развој пољопривреде, створили смо депозит у банкама, пољопривредници су кредитирани под изузетно повољним каматама, које су дијелом субвенциониране. На тај начин смо дошли до почетних основних средстава, људи су подигли засаде и друге видове производње. Наставићемо тамо гдје смо стали 2008. године, то ће наши суграђани препознати, каже Бараћ.
Кандидат за начелника општине Козарска Дубица из редова Савеза за промјене каже да је у протеклих осам година створен хаос и да та прича не води нигдје. Промјене и резови према његовим ријечима су неминовност.
-Направићемо резове у јавним и комуналним предузећима и та средства лоцирати у развој прерађивачке индустрије и запошљавање. Морамо спријечити егзодус Дубичана. У протеклих осам година нашу општину је напустило до 6 до 7 хиљада младих људи. Енергично ћемо томе стати у крај, рекао је Бранко Бараћ, кандидат Савеза за промјене за начелника општине Козарска Дубица.
Треба имати на уму да је општина Козарска Дубица у вријеме док је начелник био Бранко Бараћ прва у БиХ добила Бикон статус. Дуговања општине тада су била на нули, капацитети попут „Млијекопродукта“, ХПК Драксенић и други су радили знатно већим интензитетом. То су адути на које рачунају људи који долазе у октобру.

