Перица Бундало – ПДП наставља дјеловање у складу са програмским принципима
Шеф Клуба посланика Партије демократског прогреса у Народној скупштини Републике Српске Перица Бундало је 26. новембра у емисији „Укрштеница“ Радио-телевизије Републике Српске, заједно са шефовима посланичких клубова СДС-а, ДНС-а и СНСД-а говорио о главним правцима дјеловања у Народној скупштини током наредне четири године.
Бундало је рекао да ће ПДП у наредном периоду бити опозиција у Народној скупштини Републике Српске, али да ће наставити дјеловати у складу са кључним програмским документима.
- Клуб посланика Партије демократског прогреса наставиће дјеловање у складу са програмским документима, прије свега Програмом обнове Републике Српске који смо усвојили на нашем Сабору у октобру 2017. године. Програм садржи пет кључних области: Економску обнову, Демографску обнову, Моралну обнову, Обнову личне и социјалне сигурности те Политичку стабилност и европску будућност. Бићемо врло оштра и јасна опозиција у Народној скупштини, али ћемо и предлагати низ законских рјешења на трагу остваривања наших циљева. Мислимо да сви у Народној скупштини треба да радимо у истом циљу, а то је бољи живот свих грађана Републике Српске. ПДП ће посебно инсистирати на три појединачна циља а то су: доношење новог Изборног закона јер само тако се могу гарантовати поштени, фер и демократски избори, друго – залагаћемо се за истину и правду за све грађане, а као треће – захтијеваћемо да РТРС да буде непристрасна, истинита, објективна и у служби свих грађана Републике Српске – појаснио је Бундало.
Коментаришући најављене промјене Устава Републике Српске Бундало је казао да потреба за промјеном Устава постоји и ће ПДП вјероватно подржати промјене Устава. Измјеном Устава треба ускладити фактичко и правно станје и прецизирати да је главни град Републике – Бања Лука, Устав треба усагласити и са Европском повељом о локалној самоуправи, Конвенцијом о правима дјетета и другим документима и стандардима. Нагласио је и да је питање да ли било каква промјена Устава може проћи у Вијећу народа РС које приликом доношења Устава има једанаку снагу одлучивања као и Народна скупштина и да се томе треба посветити адекватна пажња.
Коментаришући расколе до којих је дошло у појединим политичким партијама и промјену партијских дресова која је услиједила након протеклих избора, Бундало је рекао да је то ружан процес који практично представља превару гласача и да се кроз измјене Изборног закона то мора зауставити.
- Овај процес је у Републици Српској присутан од краја 2014. године кад су почеле прве промјене страначких дресова. Тај процес је настављен током читавог мандата, а након ових општих избора дошло је до праве поплаве јер су читаве странке промјениле своје програмске принципе и опредјељења. Ја не могу да прихватим такве ствари јер мислим да је то превара грађана. Мислим да грађани због тога неће излазити на изборе, те да ће апстинирати у наредом периоду. То се може ријешити само кроз нови Изборни закон са другим изборним правилима која ће омогућити поштене изборе, те да мандат народног посланика мора припадати политичкој партији а не појединцу. Тако ћемо имати озбиљност, као и нешто што можемо назвати конзистентном политичком сценом. Имаћемо веће повјерење грађана – нагласио је Бундало.
Коментаришући могућност заједничког наступа странака из Републике Српске на нивоу БиХ Бундало је казао да јединство постоји око свих виталних интереса за Републику Српску, али да ПДП неће подржавати активности које иду на штету грађана Републике Српске.
- Никада од рата до сада није било спорно да ли у Сарајеву постоји јединство српских политичких партија по виталним питањима од интереса за Републику Српску и српски народ. То не споримо и то ће увијек тако бити. Не видим ни једног нашег представника који ће на тако крупним питањима заступати некакве другачије ставове. Међутим морам да будем искрен, немојте очекивати да ће власт из Републике Српске и њени партнери из Федерације БиХ имати нашу апсолутну подршку при повећању акциза, повећању ПДВ-а и сличних ствари на штету обичног човјека. Ми ћемо се у Сарајеву, на нивоу БиХ, залагати за све оно што смо рекли да су наши приоритетни програмски циљеви и у Републици Српској, а то је прије свега бољи живот свих грађана који овдје живе – нагласио је Бундало.
Бундало је током гостовања у „Укрштеници“ рекао да ПДП још увијек није разговарао са досадашњим политичким партнерима о наставку сарадње, али да ће са СДС-ом врло вјероватно бити договорен одређен облик сарадње.
С обзиром да је послиједњих дана било актулено и питање истицања заставе Републике Српске у Предсједништву БиХ Бундало је прокоментарисао и ове догађаје.
- Није мјесто застави Републике Српске у неком ћошку, у неком ходнику. Постоји Закон о застави БиХ који је донесен прије 20 година и који је сасвим јасно дефинише ова питања. Ранији предсједник Предсједништва Небојша Радмановић није истицао заставу у приликама у којима је сада истиче Додик. Мислим да овакве ствати нису потребне. Употребљавам најблажи могући термин кад ово говорим. Овакве ствари нису потребне и мене на жалост асоцирају на нешто што се дешавало 1992. године а почело је од заставе – рекао је Бундало.
Осим Бундала у емисији су гостовали и Миладин Станић шеф посланичког клуба СДС-а у Народној скупштини Републике Српске, Игор Жунић шеф посланичког луба СНСД-а у Народној скупштини и Дарко Бањац шеф посланичког клуба ДНС-а.

