Посланичко питање о Меморијалном центру Доња Градина
Tоком прошле године Народни посланик Перица Бундало поставио је министрима у Влади Републике Српске више посланичких питања с циљем да информишу јавност o релизацији пројеката који су значајни за Козарску Дубицу или Приједорску регију, а на чијем ријешавању је инсистирао управо Бундало.
Тако се крајем прошле године на сједници Народне скупштине обратио министарству просвјете и културе питањем када ће коначно доћи до изградње Меморијалног центра у Доњој Градини?
„Идејно рјешење за изградњу Меморијалног центра у Спомен подручју Доња Градина Народна скупштина Републике Српске је усвојила у мају 2018. године. Од тада је прошло више од годину и по дана. Када ће се коначно прићи изради главног пројекта и отпочети изградња Меморијалног центра у Доњој Градини – упитао је тада Бундало.
У одговору који је у име министарства просвјете и културе прослиједила министар Наталија Тривић наведне су досадашње активности министарства у вези овог Пројекта.
– У складу са Планом рада Министарства просвјете и културе у 2018. години је проведена процедура јавне набавке путем Конкурса за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју Доња Градина. Народна скупштина Републике Српске је, на сједници одржаној 16. маја 2018. године, донијела Закључак о усвајању информације о спроведеној процедури, чиме је успјешно завршен поступак изборa најбоље понуде за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју Доња Градина.
Након тога, ЈУ „Спомен подручје Доња Градина“ је приступила припреми техничке документације неопходне за рaсписивање кoнкурсa за израду главног пројекта. У периоду од јуна 2018. године интензивно се радило на припреми документације за добијање локацијских услова који су коначно и добијени у априлу мјесецу 2019. године, а обухватили су урбанистичко-техничке услове са свим припадајућим мишљењима, сагласностима комуналних предузећа, као и израду елабората за експропријацију земљишта неопходног за изградњу – наведно је у допису министарства просвјете и културе.
У одговору на посланичко питање такође стоји да су Влада Републике Српске и Влада Републике Србије, на заједничкој сједници одржаној 28. фебруара 2019. године, усвојиле Закључак о подршци за провођење пројеката те да се нa пoдручjу Дoњe Грaдинe изгради нajвeћи зajeднички спoмeник и мeмoриjaлни кoмплeкс пoсвeћeн жртвaмa кoнцeнтрaциoнoг лoгoрa Jaсeнoвaц, у чиjу ћe изгрaдњу Република Србиja улoжити 75, a Република Српска 25 одсто потребних средстава.
– Упоредо са горе наведеним активностима, у току је припрема спецификације-пројектног задатка, што је један од услова за расписивање конкурса за израду главног пројекта – навела је у свом одговору Тривићева.
Из одговора Министарства просвјете и културе може се закључити да Влада Републике Српске проводи одређене активности на изградњи Меморијалног центра у Доњој Градини, али да се оне одвијају знатно спорије у односу на раније планове.
Наиме на иницијативу Перице Бундала Народна скупштина Републике Српске је још у децембру 2014. године усвојила закључак да се издвоје средства за израду идејног рјешења Меморијалног центра у Спомен подручју Доња Градина, након чега би се ишло у изградњу овог центра. Идејно рјешење Меморијалног центра Влада је усвојила тек три године након издвајања средстава, односно 2017. године, након упорног инсистирања посланика Бундала.
Ни данас, шест година након иницијативе Перице Бундала, Меморијални центар није завршен, његова изградања чак није ни почела, а још увијек се ради на припреми пројектне документације !!!!



