Саопштење: Фискализација, још једна фарса у примјени
Доношењем и ступањем на снагу Закона о фискалним касама, 70.000 пореских обвезника из Републике Српске је обавезано да се до краја 2008. године фискализује.
Влада Републике Српске, с Милорадом Додиком на челу, дефинисала је основне циљеве фискализације, а то су:
-увођење промета роба и услуга у стриктно регуларне токове, чиме се смањује сива економија, односно утаја ПДВ-а и
-прецизније евидентирање крајње потрошње што је требало показати да Републици Српској припада далеко већи коефицијент за расподјелу новца са јединственог рачуна Управе за индиректно опорезивање.
Вријеме је показало да фискализација није донијела очекивани економски ефекат, још мање је била битка против сиве економије.
С друге стране, досадашња примјена Закона о фискалним касама показала је да за поједине категорије пореских обвезника посједовање фискалног уређаја и пратећи трошкови представљају велико финансијско оптерећење.
Многи мали предузетници нису издржали терет фискализације, а њихов број је од 2008. године, у неким срединама, преполовљен. Фискализацијом је из привреде извучено око 160 милиона КМ за набавку фискалних каса и десетине милиона КМ годишње за сервисирање и резервне дијелове. Све у свему, више штете него користи.
ПДП је на вријеме указивала на могућност оваквих посљедица и предлагала ослобађање појединих категорија пореских обвезника од ове врсте намета. Шест година је било потребно владајућој структури да то схвати и донесе измјене овог закона.
У међувремену је причињена ненадокнадива штета привреди Републике Српске за коју, по обичају, нико неће одговарати, каже се у саопштењу за јавност ОО-а Партије Демократског прогреса Козарска Дубица.
