Cреда, јун 24, 2026
Инфо

„VLAST“ U KOZARSKOJ DUBICI ZBOG SVOJE BAHATOSTI DOVELA DO OZBILJNE INSTITUCIONALNE KRIZE

Konstitutivna sjednica Skupštine opštine Kozarska Dubica, prekinuta 28.01.2021. još uvijek nije nastavljena, niti su na zakonit način formirani organi vlasti u Opštini Kozarska Dubica.

Ovo je trenutno stanje a konačan epilog još uvijek nije na vidiku, što predstavlja ogromnu štetu po interese građana Kozarske Dubice, na šta je klub odbornika PDP u Skupštini opštine jasno ukazao i upozorio.

Takozvana skupštinska većina (SNSD, DNS, SP i NDP) je, nakon što je od strane predsjedavajućeg prekinuta konstitutivna sjednica, i pored upozorenja da djeluju nezakonito nastavila sa zasijedanjem i na nezakont način donijela niz odluka o izboru i imenovanjima skupštinskog rukovodstva i organa izvršne vlasti.

Sve te odluke su donesene na nezakonit način i kao takve – ništavne su, a opštinski funkcioneri izabarani na ovaj način su nelegitimni.

Klub odbornika PDP, zajedno sa ostalim odbornicima koji su smatrali da većina postupa mimo zakona, zahtjevom je zatražio od Ministarstva uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srpske da se izvrši kontrola zakonitosti odluka i akata koje je donijela Skupština opštine Kozarska Dubica nakon prekidanja rada konstitutivne sjednice.

Ministarstvo uprave je 12.02.2021. dostavilo Mišljene po ovom zahtjevu kojim je konstatovano “grubo kršenje odredbe člana 44. st. 4 .i 5. Zakona o lokalnoj samoupravi, člana 45. St. 4. i 5. Statuta opštine Kozarska Dubica i člana 6. St. 4. i 5. Poslovnika o radu Skupštine opštine Kozarska Dubica.”

Shodno navedenom naloženo je otklanjanje utvrđenih nezakonitosti u ostavljenom roku od 15 dana uz obavezu izvještavanja Minstarstva o učinjenom.

Ovo takozvanoj većini (SNSD, DNS, SP i NDP) nije bilo jasno, pa su tražili dodatno pojašnjenje od Ministarstva, koje je i uslijedilo, i u kome se izričito nalaže nastavak prekinute konstitutivne sjednice Skupštine opštine pod predsjedavanjem najstarijeg odbornika iz aktuelnog skupštinskog saziva.

Ni ovo dodatno pojašnjenje upućeno od strane resornog Ministarstva, očito, nije bilo dovoljno jasno, pa su članovi te “većine”, doduše u nepotpunom sastavu, 24.02.2021. došli na nezakonito zakazanu prvu redovnu sjednice Skupštine opštine, te se odmah i razišli utvrdivši da ne postoji kvorum za održavanje sjednice.

Dakle, za zastoj u formiranju opštinske vlasti u Kozarskoj Dubici i sve ostale probleme koji proizilaze iz činjenice da još uvijek nije formirana, da nije donesen Budžet, da nije donesena čak ni Odluka o privremenom finansiranju, da stoje konkursi za dodijelu koncesija poljoprivrednim proizvođačima, itd., odgovornost snosi takozvana skupštinska većina (SNSD, DNS, SP i NDP) zajedno sa Načelnikom opštine.

Sva nastojanja i insinuacije da se odgovornost prebaci na “neke pojedince koji opstruišu…” su u najmanju ruku – besmislena!